Обережно! СКАЗ!

ПАМ'ЯТКА
ОБЕРЕЖНО СКАЗ !
Сказ – гостра інфекцій хвороба, яка уражає центральну нервову систему і завершується летально. Передається від хворих тварин шляхом укусу або ослизнення шкіри чи слизових оболонок,особливо за наявності на них мікротравм. Вірус сказу розвивається в мозковій тканині різних тварин, патогенний для людини, хижих тварин родини собачих, котячих та кунячих, а також рукокрилих (кровоносних і комахоїдних летючих мишей, рідше хворіють на сказ коні, свині, велика та дрібна худоба.
Стійкість вірусу
Вірус сказу може тривало зберігатися при низьких температурах, а також у трупах тварин. Під час кип’ятіння він знешкоджується за 2 хв. При температурі 60°C гине протягом 10-15 хв. Згубно діють на вірус пряме сонячне світло та ультрафіолетове опромінення, а також висихання чи повторне заморожування та розморожування субстратів, що містять вірус.
Дезінфікуючі засоби – хлорамін (2-3%), лізол (1-2%), карболова кислота(3-5%), ацетон, хлороформ, етиловий спирт – швидко знищують вірус.
Патогенез
Хворі на сказ тварини виділяють вірус із слиною в значній кількості і передають його до іншого господаря, переважно через укус. Такі тварини агресивні і значно частіше, порівняно із здоровими, нападають на людей і тварин. З місця вхідних воріт (рана після укусу, ослинене садно) вірус сказу доцентрово просувається по нервових стовбурах. Розмноження і накопичення вірусу відбувається головним чином у спинному та головного мозку, слинних залозах.
Виділення вірусу із слиною розпочинається за декілька днів до появи клінічних ознак хвороби. Внаслідок ураження життєво важливих відділів центральної нервової системи у хворих розвивається приступи підвищеної рефлекторної збудливості та судоми, особливо ковтальних та дихальних м’язів, посилюється виділення слини.
Клінічні ознаки
Поведінка тварин змінюється. Вона турбується, поїдає неїстівні предмети. Можлива блювота, слинотеча. Потім з’являється агресивність. Тварина накидається на різні предмети, кусає тварин, може напасти на господаря. З’являється косоокість, параліч глотки і нижньої щелепи, гавкіт стає хрипким. Тварина не в змозі пити воду, можуть спостерігатися судоми. Потім наступає стадія паралічів. Смерть наступає на 6-8 добу після появи перших ознак захворювання.
Рідше буває тиха форма сказу, для якої характерні паралічі глотки і нижньої щелепи, слинотеча, слабкість кінцівок. Агресивність відсутня.
Діагностика
При житті ґрунтується на даних анамнезу(чи була тварина покусана, коли її останній раз проводилось щеплення?), клінічних ознаках. Посмертна діагностика включає лабораторні дослідження.
Лікарських засобів для лікування сказу не існує.
Профілактичний комплекс включає в себе заходи, спрямовані на боротьбу із сказом тварин, передусім бродячих собак і котів. Всі домашні собаки та коти обов’язково повинні перебувати на обліку і бути щепленим проти сказу.
Нехтування та байдужість до проведення щеплень тварин проти сказу може привести до захворювання та загибелі Ваших чотирилапих друзів, та стати загрозою здоров’ю Вашої сім’ї .
Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Коментарi